sağlık, kadın, hastalıklar, cilt bakımı, sağllık haberleri, sağlık bilgileri, çocuk, pspikoloji

Şifalı bitkiler rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olmaya devam ediyor. Adam otu olarak isimlendirilen bitkinin yapısı ve faydaları hakkındaki tüm bilgileri uzmanlar kısaca açıkladılar.

adam otu 236x300 Adam otunun faydaları nelerdir?

Halk arasında köpek otu veya insan otu olarak da bilinen bitki, patlıcangiller ailesine mensuptur. Özellikle Antalya çevresinde yetişen bitkinin, kötü bir kokusu bulunmaktadır. Adamotu, bileşim olarak hyoscyamine, hyoseine, scopalamin, cuscohygrin, apoatropin ve atropine ihtiva etmektedir. Bitki 20- 40 cm arasında boylanabilmektedir.

Bilimsel olarak ise Mandragora officinarum olarak isimlendirilmektedir. Tentür ve ilaç yapımında kullanılan bitkinin çayı yapılmamaktadır. Bunun nedeni ise adamotunun köklerinin çok zehirli olmasındandır. Ama, muhakkak yapılacaksa, 0, 1gr’ı geçmemek koşulu ile kökünden yontulur veya tozu demliğe konarak üze­rine 200-300ml kaynar su ilave edilerek 5–10 dakika demlenir. Demlenen çay içime hazırdır.

FAYDALARI NELERDİR?

* Cinsel gücü artırır.
* Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
* İyi bir sakinleştiricidir. Uyku sorunu olanalr için kokusu veya suyundan istifade edilmesi önerilmektedir. * Depresyonu önleyici etkisi bulunmaktadır.
* Tentürü kullanıldığında mide, barsak ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
* Tentür olarak artroz (eklem­lerin bozulması), artritis (eklemlerin iltihaplanması), kas romatizması ve siyatiğe karşı kullanılır.

Adam otunun faydaları nelerdir?

Tag Cloud

%d bloggers like this: