sağlık, kadın, hastalıklar, cilt bakımı, sağllık haberleri, sağlık bilgileri, çocuk, pspikoloji

Alerji

İnsan vücudunun vücuda zararlı ya da zararsız kimi maddelere karşı vermiş olduğu aşırı tepkidir. Alerji bir çok farklı şekilde olup vücudun farklı, farklı bölgelerin­de açığa çıkarlar. En çok alerjiye neden olduğu bilinen maddeler ise:

a) Akarlar (Ev Tozları)
b) Polen
c) Küf
d) Kedi, Köpek Tüyü
e) Katkı Maddeli Gıdalar

Akarlardan kurtulmak ya da olabildiğince aza indir­mek için ise evdeki perde, yatakla ilgili ne varsa sık sık yıkanmalı. Bunun dışında olabildiğince tüylü hiçbir şey banndırmamaya dikkat edilmeli ve halı kullanımı en aza indirmeli ya da halılar kaldırılmalı.

Polen için ise rüzgârlı ve kuru havalarda dışarı çıkılmamalı. Kedi ya da köpek bulunan evlerden uzak durul­malı, ya da bu hayvanların bakımları sıkça yapılmalı ve­ya veterinerde tüyleri kısaltılmalıdır.

Alınabilecek bütün gıdalar için güvenilirliği kuşku gö­türmez yerlerden alışveriş yapılmalı. Sebze ve meyveler için ise sağlık bakanlığından onayı alınmış olan ürünler tercih edilmelidir.

Küf için ise rutubetli ortamlar tercih edilmemeli rutu­bet olan yer mümkün olduğunca çok havalandırılmalı ve güneş gören ve hava alan yerler tercih edilmeli. Alerjinin gelişmesine en çok neden olanlar ise:

a) Sigara
b) Hava Değişiklikleri
c) Kozmetik Ürünler
d) Stres
e) Katkı Maddeli Gıdalar
f) Güneş Işınları
g) Akarlar (Ev Tozları)

Bunlar alerjiyi yarattığı gibi aynı zamanda gelişmesine ve artmasına neden olan maddelerdir. En çok bilinen alerji tipleri ise:

a) Astım
b) Egzama
c) Kurdeşen
d) Besin
e) Saman nezlesi
f) İlaç

Astım, akciğere havanın girip çıkarken engellenmesi sonucu ortaya çıkan öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi problemlerdir. Sigara, hava değişimi. Stres, polen ve akarlar astımı tetikleyen unsurlardır.

Egzama, ciltte kaşıntı, kuruma ve pullanma şeklinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Terleme, havanın so­ğuk ve kuru olması da egzamayı meydana azdırmakta ve ortaya çıkartmaktadır.

Kurdeşen, genellikle kasık ve göğüs bölgesinde mey­dana gelen farklı boylarda olan, kaşıntı şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Güneş, terleme, banyo yapmak, böcek sokması, parazitler kurdeşeni etkilemektedir.
Besin, bu besinler içlerinde her hangi bir katkı mad­desi olmasa bile her bünyede farklı reaksiyonlar göste­rebilir. Genellikle yumurta, mısır, balık ve deniz ürünleri kimi zaman aleniye neden olmaktadır.

Saman nezlesi, burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerde yanma ve batma şeklinde meydana gelir. Akar­lar, polenler, tüyler saman nezlesini etkilemektedir.

alerji-2.jpgKullanılan Malzemeler: Su Şahtere Otu
alerji-2.jpgHazırlanışı:
Bir tutam şahtere otu alınarak bir kaba konur. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra içilir.

alerji-4.jpgKullanılan Malzemeler: Sinameki Su
alerji-4.jpgHazırlanışı:
Üç çay kaşığı sinameki alınarak bir kaba konur. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra içilir.

alerji-2.jpgKullanılan Malzemeler:
Akdiken Çiçeği Kırlangıçotu Yaprağı Aynkotu Kökü Katırtırnağı Çiçeği Adaçayı Yaprağı Ihlamur Sarımsak Su alerji-2.jpgHazırlanışı:
Bütün malzemelerden bir tutam alınarak bir kaba ko­nur ve beş bardak su eklenerek kaynatılır. Daha sonra el ya da ayaklar içine konulmak suretiyle banyo yaptınlır.

Alerji tedavisi için şifalı bitkiler

Advertisements

Tag Cloud

%d bloggers like this: