sağlık, kadın, hastalıklar, cilt bakımı, sağllık haberleri, sağlık bilgileri, çocuk, pspikoloji

Küçük yaşlarda cinselliğin bir ayıp, bir yanlış olarak anlatılması vajinismus hastalığının oluşmasında en büyük sebeptir. Vajinismus rahatsızlığından sizde muzdaripseniz bu makalemizden vajinismus ve tedavisiyle alakalı bilgileri öğrenebilirsiniz.

vajinismus Vajinismus ve vajinismus tedavisi

Malesef bir çok evli çiftin boşanmaya kadar giden evliliklerinin çatırdamasına sebep olan veya bir çok istenemeyen sonuçlara sebep olan vajinusmus hastalığı aslında tedavisi oldukça kolay bir psikolojik hastalık. Lakin hala vajinusmus tedavisi görmeye yanaşmayan bunu gurur meselesi yapan çiftler mevcut. Vajinusmus sorunu yüzünden bir çok çift ayrılabiliyor, aile içi siddet sorunları baş gösterebiliyor.

Vajinusmus nedir?

vaginaya giriş denendiğinde vaginanın dış üçte birini çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır.

Çoğunlukla cinsel birleşmeye olanak vermez. Kadının kendi isteği ile olmamaktadır ve kendi isteğiyle de engellenemez. Temel sorun vagen girişindeki kasların istemsiz kasılmasıdır. Ancak bazen vücudun başka bölgelerinde( alt beden, bacaklar ,vs) de kasılmalar görülür.

Vajinusmus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen ancak tedavi açısından en yüz güldürücü sorundur. Bu arada cinsel tedaviye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğu olduğunu da söyleyebiliriz.

Toplumda 10 kadından birinde görülmektedir.Cinsel terapi, çoğunlukla çift görüşmesi şeklinde sürdürülür. Öncelikle çiftin yanlış inanışlarının düzeltilmesi, cinsel organlar-anatomik ve fonksiyonel yapıları ve sağlıklı cinsellikle ilgili bilgilendirme hedeflenir. Bu bilgilendirme ile birlikte çiftlere yönelik, evde yapılabilen davranış değişimine odaklı ödevler verilir. Genellikle bu tedavi, 4 ile 6 ay arasında süresi 35-40 dakika olan 12-24 terapi oturumuyla, sonucu tam düzelme olarak sonlandırılır.

Erkek partnerde eşe karşı olumsuz duygular , öfkelenme ve istenmedğine dair düşünceler ortaya çıkabilir. Bazen bu durum erkeğin cinsel fonksiyonlarına yansıyabilir sertleşme ve erken boşalma sorunları yaşanabilir. Bu nedenle cinsel tedavi sürecinde bu soruna sadece kadının sorunu değil, çiftin sorunu olarak ele almak ve çifti tedavi etmek gerekir. Çiftin tedavi için istekli olması sorunun çözümü için çok önemlidir. Motivasyonu iyi olan çiftler, daha kısa sürede tedaviyi bitirebilmektedirler.

Cinsel işlev bozukluklarının değerlendirirken psikiyatri, üroloji ve jinekoloji gibi farklı disiplinlerin işbirliğini gerektirir, Bu disiplinler, birbirlerinin alternatifi olmak yerine birbirlerinin tamamlayıcısı olmaları önemlidir. Ancak böylesi bir bütünleşme sayesinde cinsel sorunları olan birey ve çiftler tek bir meslek grubundan sağlayacakları yararın ötesinde, bütüncül bir yaklaşımdan yararlanma olanağına kavuşabilirler.

Vajinismus ve vajinismus tedavisi

Advertisements

Tag Cloud

%d bloggers like this: