sağlık, kadın, hastalıklar, cilt bakımı, sağllık haberleri, sağlık bilgileri, çocuk, pspikoloji

Oruçlu sürücüler dikkat!

İftara yakın saatlerde trafikte aceleci davranmayın.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri, oruçlu sürücülerin iftara yakın saatlerde aceleci davranmamaları gerektiğini belirtti.

Peri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan ayı ile birlikte özellikle büyük kentlerde, iftara yakın saatlerde ana caddelerde trafikte büyük yığılmaların olduğunu, bunun sonucunda da kazaların meydana geldiğini söyledi.

”Trafik kazalarının yüzde 90′dan fazlası sürücü hatalarından kaynaklanıyor” diyen Peri, sürücülerin bunun bilincinde hareket ederek, iftara yakın saatlerde kaza riskini en aza indirmek için duyarlı hareket etmeleri gerektiğine işaret etti.

Trafik kazalarının önlenmesi için sadece trafik kurallarına uygun hareket etmenin yeterli olmadığını, sakin ve stresten uzan bir ortamda direksiyon kullanımının da çok önemli olduğunu ifade eden Peri, şöyle konuştu:

”Sürücüler, direksiyon başında bulunurken, çok basit bir hata yüzünden ölümlü ve yaralamalı kazalara neden olabilir. Hata riskini en aza indirmek için özellikle iftara yakın saatlerde sürücüler çok daha fazla dikkat etmek zorunda. Büyük kentlerde, iftara yakın saatlerde ana cadde ve sokaklarda trafikte büyük bir yoğunlaşmanın olduğunu görüyoruz.

Bu yoğunlukta aceleci davranan ve sinirli hareket eden sürücüler kazaya davetiye çıkarmış olur. Oruçlu olan sürücülerin özellikle saat 16.00′dan sonra dikkatleri azalmaya başlar. Açlık ve susuzluğun yanı sıra tiryakileri için sigaranın yokluğu da dikkatlerin azalmasına neden oluyor, stresi artırıyor. Sıcak hava da bu konuda çok etkin bir rol oynuyor. Bu da trafikte kaza riskini artırıyor.”

Peri, eğer mümkün ise sürücülerin iftardan saatler önce evlerine gitmelerini isteyerek, şunları kaydetti:

”Bu yapılamıyor ise iftar sonrası tercih edilebilir. İftar saati yaklaştıkça, kaza yapma riskinin arttığını görüyoruz. Sürücülerin sinirli ve sabırsızca hareketleri kazalara adeta davetiye çıkartıyor. Sürücüler, bir an önce evime ulaşayım da iftarımı yapayım düşüncesi ile hareket ettikleri için aceleci davranıyorlar. Can ve mal güvenliğinin sağlanması için sürücüler daha duyarlı davranmalıdır.

Oruçlu olmak, sabırlı olmayı gerektirir. Direksiyon başında yapılan sabırsızca hareketler ise hem kendi can ve mal güvenliğimizi, hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atar. Bu tür üzücü olayların yaşanmasını kimse istemez. Trafik, gerçekten her konuda dikkatli olmayı gerektirir. Ramazan ayının rahat ve huzurlu bir ortamda geçirilebilmesi için trafik konusunda da herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışmalıdır.”

Peri, iftara yakın saatlerde özel araçların yerine toplu taşıma araçlarının tercih edilebileceğini, yayaların da sürücülerin haza yapma riskini göz önünde bulundurarak daha dikkatli davranmaları önerisinde bulundu.

Peri, oruçlu sürücülerin, iftara yakın saatlerde olası bir trafik sıkışıklığı ile karşı karşıya kalabileceklerini düşünerek, oruçlarını açmak için araçlarında su bulundurmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=167281&cat=220&dt=2009/08/22

Oruçlu sürücüler dikkat!

Advertisements

Tag Cloud

%d bloggers like this: