sağlık, kadın, hastalıklar, cilt bakımı, sağllık haberleri, sağlık bilgileri, çocuk, pspikoloji

Malum şu günlerde, bir çoğumuzda bahar yorgunluğu var ve vücudumuz direncini kaybetmiş gibi… Kendimizi hasta ve bitkin hissetiğimizde, yardımımıza koşacak meyve ve sebzelere nelermiş, gelin öğrenelim. Bu yazımızda vücut direncini arttıran bitkilere yer veriyoruz arkadaşlarım.

Şimdi gelin şifalı bitkilerle vücut direncini artırma bilgilerine;)

direnc 300x236 Melekler, vücut direncimizi arttıran meyve ve sebzeler

Vücut Direncini Arttıran Bitkiler ve meyveler şunlardır:

Narenciye Türleri:

C vitamini deposu olarak bilinen portakal, mandalina, limon ve greyfurtu kış aylarında bol bol tüketmenizde fayda var. Özellikle limon tüketmeye özen göstermelisiniz. Çorbanıza ve salatalara bol miktarda limon sıkmalısınız. Su içine de limon suyu sıkarak içebilirsiniz.

Okaliptus:

Solunum yolları için okaliptüs iyi bir antiseptiktir. Özellikle balgamlı öksürükte okaliptüs çayı faydalıdır. Piyasada çeşitli şekillerde okaliptüs çayları hazır olarak satılmakla birlikte kendiniz de evde hazırlayabilirsiniz. Okaliptüs çayı şöyle yapılır: Bir bardak sıcak suya 3-4 yaprak ufalanarak konur. 20 dakika süzülür, günde 2-4 bardak içilir.

Nane:

Nanenin içerisinde bulunan mentol, midenin normal çalışmasını sağlar ve mide yanmasını geçirir. Ayrıca vücuda giren grip mikrobuna karşıda savaşır. Nane çayı, baş ağrısı, grip, stres mide yanması gibi hastalıkar için faydalıdır.

Kekik:

Dezenfekte edici ve balgam söktürücü özellikleri olan kekik de faydalıdır. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında kekik çayı ya da gargarası kullanabilirsiniz.

Adaçayı:

Adaçayı da dezenfektan ve mikrop kırıcı özellikleriyle gribe karşı yardımcınızdır. Günde birkaç bardak içmenizde fayda vardır.

Salep:

Soğuk kış günlerinin sıcak içeceklerinden olan salep de öksürük keser ve balgam söktürür.

Mahlep:

Mahlep ağacının tohumları süt veya su içerisinde kaynatarak kullanılabilinir. Ya da ezilerek balla karıştırılır. Kurutulmuş ve öğütülmüş mahlep tohumları simit, kurabiye gibi şeylere katılabilinir. Kandil simitlerinin has kokusu mahlep kokusundandır.

Sarımsak:

Sarımsağın antiseptik ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi çok eskiden beri bilinmektedir. Salgın hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır. Gün içinde 3-4 diş sarımsak yemek yeterlidir.

Karanfil:

Karanfilin de koruyucu etkisi vardır. Komposto ve çorbaların içine 1-2 adet karanfil atabilirsiniz. Salgın hastalıklar zamanında içme sularının içine 1-2 adet karanfil atılır. Karanfili ağzınıza atıp çiğnemek de ortamdaki mikroplara karşı koruyucu etkisinden faydalanmanızı sağlar.

Zencefil:

Zencefilin de direnç arttırıcı özellikleri vardır. Toz haline getirilmiş zencefili yiyeceklerin üzerine serpebilir veya içerisine katabilirsiniz, örneğin hamur işleri için una kataılabilinir. onur. Zencefil çayı da faydalıdır.

Anason:

Günde 5 gram gibi az miktarda alınacak anason da faydalıdır. Uzun süre ve yüksek dozda anason almamalısınız. Anason çayı da sizin için faydalı olabilir:

Biberiye:

Biberiyenin yaprakları ve çiçeklerinden yapılacak bitki çayı faydalıdır. Biberiye esansı ile masaj yapılabilinir.

Defne:

Grip ve ateş nöbetlerinde defne çok faydalıdır. Özellikle et yemeklerinde, soslarda ve sebze çorbalarında defne kullanabilirsiniz.

Ihlamur:

Solunum yollarındaki mikropları temizlemek için kış aylarında eskiden beri evlerimizden eksik olmayan ıhlamur çayını deneyebilirsiniz. Öksürüğü keser ve gribi iyileştirir. Bir bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ıhlamur yaprağı konulur ve 10-15 dakika sonra süzülür. Ihlamur çayı içine bir miktar bal katarak içilir.

Kereviz:

Kerevizin de solunum yollarını temizleyici özelliği vardır. Öksürüğü keser. Kerevizin sapı, yaprağı ve kökünü kullanabilirsiniz. Salata olarak tüketebileceğiniz gibi yemeğini de yapabilirsiniz.

Maydanoz:

Çiğ olarak tüketilen maydanozun da koruyucu etkisi vardır.

Vanilya:

Vanilya kendine has kokusu ile genelde pastalarda ve keklerde kullanılır. Bu güzel kokulu vanilyanın solunum yollarını temizleme ve öksürüğün kesilmesine yardımcı olma özelliği bulunmaktadır.

Tarçın:

Bal ya da limon suyuyla birlikte alınan tarçının boğazdaki yanmaları kesme özelliği vardır.

Melek’ler, vücut direncimizi arttıran meyve ve sebzeler

[end]

Advertisements

Tag Cloud

%d bloggers like this: