sağlık, kadın, hastalıklar, cilt bakımı, sağllık haberleri, sağlık bilgileri, çocuk, pspikoloji

Tam 9 ay boyunca, sabırsızlıkla beklediğimiz yavrumuzun sağlığı için anne sütünün önemini biliyoruz arkadaşlarım. Oysa ki sadece bebeğimiz için değil faydası, biz emziren anneler için de bir çok faydası var.

emzirme2 Bebek emzirmenin faydaları

Tüm dünyada bebek beslenmesinin asıl kaynağı, ‘anne sütü’ olarak kabul ediliyor. bu nedenle, anne sütünün verilmesini teşvik etmek amacıyla ‘bebek dostu hastane’ uygulaması doğdu ve yaygınlaştı. bu anlayışa bakarak bebeğin doğar doğmaz anne sütü emmesi ve ikinci 6 ayda ancak anne sütü verilmesi gerektiğini hatırlatan vkv amerikan hastanesi yenidoğan kesif dikkat ünitesi şefi dr. gülnihal şarman, ancak anne sütü alan bebekler şimdi süratli büyüdüğünden bu bebekler amacıyla evren sağlık örgütü’nün öncülüğünde taze büyüme eğrileri çizilmeye başlandığını söylüyor. dr. şarman, emzirmenin bebeğe ve anneye yararlarını söyledi.

anne sütü bebeği hangi hastalıklardan korur?
anne sütünün içerdiği maddelerin o kadar değişik yararları çıkıyor ki ona eşdeğer bir mahsul şimdi yaratılmış değil. örneğin taze araştırmalarda bulunan taze maddelerden ‘oligosakaritler’ denilen küçük şeker cisimcikleri, bağırsaklardaki müdafaa mekanizmasını artırıyor. gene nükleotitler denen maddeler de bağırsaklardaki lokal bağışıklığı artırıyor. bu özel maddeler, bebeklerin enfeksiyona en aşikar yerleri olan bağırsaklarını bağışık kılıyor. o nedenle emzirilen bebekler, sürgün olmuyor. anne sütünün zekâyı artırıcı etkisi var mı?

sadece anne sütünü vermekten gelmiyor bu etki. bebeğin emzirildiği sırada annesiyle bakışıyor olması, onunla devamlı iletişim halinde bulunması da zekâ amacıyla mühim. anne sütünün içinde bulunan maddelerden biri, bebeklerin ikinci 4 ayında retina bölümünün görme keskinliğini artırıyor. görme keskinliği, zekânın çok mühim bir kısmını oluşmasını sağlar. çalışmalara bakarak, anne sütü alan bebeklerde ıQ’nun şimdi üstün olduğu görülüyor.

emzirmenin anneye faydaları nelerdir?
altı ay ancak anne sütü verip sonra bir.5 – 2 yaşına kadar emziren kadınlar meme kanserinden şimdi eksiksiz korunmuş oluyor. gene bu annelerin rahim kanserinden korunmuş olduğu düşünülüyor. başkaca çalışan kadınlar amacıyla çok mühim olan, doğum sonrası rahmin şimdi süratli toparlanmasını, bir hafta içinde kanamaların çok şimdi eksik olmasını sağlıyor. o nedenle bu anneler şimdi eksik anemik oluyor yani şimdi eksik kansızlık çekiyorlar. şimdi eksik kansızlığı olan annenin de doğal olarak şimdi fazla enerjisi oluyor. emzirmek ikinci aylarda süratli kilo kaybına neden istek. bebek aşağı yukarı 2 haftalık olduktan sonra emzirme, günde orta 500 kalori harcatır.

emzirmeyi ve anne sütünü teşvik etmek amacıyla neler yapılmalı?,
işyerlerinin duyarlılığının hafiften şimdi artmasına, doğumdan sonra işe dönecek anneyi motive edecek uygulamalara gerek var. emzirme ve sağarak süt verme meselesi kent hayatında tekrar öğrendiğimiz bir hadise. bu nedenle işine arka dönen annelere asistan olmak gerekiyor. çalışan annelerin bir kısmı sütlerini sağabileceklerini ve bebeklerine verebileceklerini dahi bilmiyorlar. halbuki türkiye’de artık her cins süt pompası, sütleri mhafaza etmek amacıyla gayet alet var. işyerlerinde süt sağma platformu yaratılmasının çok sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

‘sütüm gelmiyor’ endişesi nasıl aşılır?
‘sadece ve ancak anne sütü’ baskısı yapıldığında bu, annelere bir stres kaynağı oluyor ve günlerce ağlıyorlar. ancak o nedenle sütlerinin azaldığını görüyoruz. emzirmeye şimdi durgun, şimdi stressiz yaklaşan anneler şimdi başarılı oluyor. stres sırasında salgılanan birtakım,kimi hormonlar, beyindeki süt salınım hormonlarının merkezini negatif etkiliyor. anne bu heyecanı sırasında kendi kendini engelliyor aslında.

anneler, bebeğin yeterince emip emmediğinden nasıl tehlikesiz olabilir?
emen bebeğin yeterince süt alıp almadığının en eksiksiz göstergesi, kilosunun takibidir. eğer tartıda takip edilen bebek, gerçekten büyümüyorsa, kilo alımı ikinci aylarda 500 – 600 gramın altında kalıyorsa eksik büyüyor demektir. o halde bebeğin beslenmesine bir ekleme de yapmak gerekir.

işte altın degerinde öneriler
emzirmek amacıyla doğru ön laf yapmak çok mühim. bebeği doğumdan çabucak sonra emzirmeye çalışın.

bebeğiniz hastanedeyken de evdeyken de kesinlikle yanınızda tutun. arada sizinle uyumasına onaylama verin.

emzirmenin, ikinci 3 – 4 gün düzensiz olacağını bilin.

bebek zamanında ve sıhhatli doğduysa bu 3 – 4 günü sizi uyararak geçirecektir. bu uyarıyı almak da sütün gelmesi amacıyla son aşama mühim bir uyaran. o uyarıyı almadan anne vücudu süt üretimine geçmiyor.

bebeğinizi ikinci ayda emzik ve biberonla tanıştırmayın.

bazı annelerin ikinci gününden çok sütleri olurken, birtakım,kimi annelerin 3. gününde, bazılarının da bir hafta içinde gelebiliyor.

prematüreleri hayatta tutuyor
anne sütü, prematürelerde görülen ölümcül bir bağırsak hastalığını çabucak hemen yüzde çehre önlüyor. bu bebeklerde gene körlüğe kadar gidebilen kurulu göz sorunlarından anne sütü alanlar şimdi eksiksiz korunuyor. 35 haftanın altında doğan bebekler amacıyla anne sütü deva niteliğinde.
Bebek emzirmenin faydaları

Advertisements

Tag Cloud

%d bloggers like this: