sağlık, kadın, hastalıklar, cilt bakımı, sağllık haberleri, sağlık bilgileri, çocuk, pspikoloji

Malesef aile içi şiddet olayı hemen hemen her yerden yükselen çığlık gibi geliyor kulaklarımız arkdaşlarım.

aileicisiddet Aile içi şiddete son

GERÇEK:
Her üç aileden birinde dayak var
Aile içi şiddet dünyada olduğu gibi Türkiyede de oldukça yaygın. Ailelerin yüzde 34ünde fiziksel, yüzde 53ünde sözel şiddet yaşanıyor. Çocuklara yönelik fiziksel şiddetin oranı ise yüzde 46. Ve şiddete uğrayanların yüzde 80i, buna karşı yapacak bir şey olmadığını düşünüyorlar.

Türkiye, namus ve töre bahanesiyle işlenen cinayetlerin de çok sık yaşandığı bir ülke; işin vahimi, bir ankete katılan 430 kişiden yüzde 37,4ü namus cinayetini onayladığını söylüyor. Üstelik katılımcıların yüzde 22si kadın. Türkiyede bu konuda vahim sonuçları ortaya koyan sayısız araştırma yapıldı. Yapılmaya da devam ediyor.

İLK ADIM
Aile içi şiddete karşı Hürriyet
Hürriyet, ‘Aile İçi Şiddete Son konusunu, sosyal sorumluluk alanında görevi olarak belirledi. 2004 yılının Ekim ayında başlayan kampanya için kurum içinde bir ekip oluşturdu, sivil toplum kuruluşu Çağdaş Eğitim Vakfı ve İstanbul Valiliğini proje ortağı yaptı ve profesyonel bir danışmanlık merkezinden hizmet aldı. Kampanya ortakları arasına, daha sonra CNN TURK televizyonu da katıldı. Böylece Türkiye, Medya Dünyasında ilk kez kararlılık, süreklilik ve yaratıcılık ilkesini benimseyen, sosyal sorumluluğu kurumsal vatandaşlık olarak gören bir kampanyayla karşılaştı. Hürriyet, aile içi şiddete karşı mücadeleyi, bir insan kaynakları politikası yapma konusunda da adımlar attı.

HEDEF:
Toplumsal duyarlılık yaratmak
Kampanyanın hedefi, kamuoyunda, bu konuda farkındalık yaratmak, toplumsal duyarlılık oluşturmak, davranış değişikliğini sağlamak ve sorunun siyasiler nezdinde çözümüne katkıda bulunmak… Hürriyet bu hedefe ulaşmak için, “Eğitim Otobüsleri”yle önce İstanbul, daha sonra da Türkiyenin çeşitli kentlerinde, mahalle aralarında dolaşarak eğitimler verilmesini sağladı; polis memurlarından belediye çalışanlarına, imamlardan öğretmenlere, itfaiyecilerden sıradan halka kadar binlerce insana ulaştı. Broşürler, kitaplar ve eğitimlerle onları bilgilendirdi.

Hürriyetin hazırlattığı bir televizyon reklamında, morarmış gözü ve patlamış dudağıyla izleyicilere bakan küçük kız, “şiddete uğrayan kadınlara bilgi ve umut verecek gönüllüleri” göreve çağırdı. İlkokul, lise ya da üniversite mezunu, eğitmen, emekli ya da ev kadını, işsiz ya da işadamı, genç, yaşlı yüzlerce insan kampanya telefonlarını kilitledi. Kampanyaya gönüllü olmak isteyenlere, gönüllü organizatörlüğü eğitimi verildi ve gönüllü sayısına her geçen gün bir yenisi eklendi.

PRESTİJ:
Uluslararası konferanslar
Hürriyetin Aile İçi Şiddete Son Kampanyası, aile içi şiddete son konulu uluslararası konferanslarının ilkini 2005 Kasımında İstanbulda Teknik Üniversitesinde düzenledi. Bu konferans, Aile İçi Şiddet konusunda Türkiyede ilk kez, sivil toplum, medya ve BMyi bir araya getirdi. BM Nüfus Fonu ve diğer kampanya ortaklarıyla birlikte gerçekleştirilen ilk konferansa dünyadan ve Türkiyeden kamu kuruluşu, yerel yönetim, özel sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı ve iki gün boyunca “dünyadan örnekler”i tartıştı. Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Anne-Birgitte Albrectsen, konferansın amacını şöyle özetlemişti: “Aile içi şiddet konusunda Türkiyede önleyici ve koruyucu politikaların ve programların oluşturulması ve geliştirilmesi için yurtdışından ve yurtiçinden ön plana çıkmış örneklerin paylaşılması; STKların, özel sektörün, kamu
kuruluşlarının ve siyasilerin duyarlılıklarının artırılması ve harekete geçmelerinin sağlanması.”

2006 Kasım ayında Bahçeşehir Üniversitesinde ikincisi düzenlenen uluslararası konferans, 2007 yılı Aralık ayı başında, yine aynı yerde üçüncü kez gerçekleştirildi ve bu kez medya ve şiddet konusu ele alındı. Bu konferansta konuşulanlar kitap haline getirildi ve piyasaya çıktı.

BAŞARI:
Birleşmiş milletler halkla ilişkiler büyük ödülü
Hürriyetin Aile İçi Şiddete Son Kampanyası, 2006 yılının Haziran ayında Brükselde, Avrupa Parlamentosunda, parlamenterlere tanıtıldı. Kampanya, aynı yılın ekim ayında Birleşmiş Milletlerin Halkla İlişkiler dalındaki büyük ödülüne layık görüldü. 2006 Yılının Kasım ayında ise AB Komisyonunun sunduğu “İlerleme Raporu”nda, kampanyanın, Türkiye kamuoyunu aile içi şiddet konusuna duyarlı hale getirdiği ifade edildi ve övgüyle söz edildi. Kampanya Avrupa Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Kadın Hakları Komisyonunun raporunda da rol model olarak tanıtıldı.

CESARET:
Aile içi şiddete son acil yardım hattı
Hürriyet bu yıl bir ilke daha imza attı ve İstanbulda aile içi şiddete maruz kalmış kişilerin başvurabileceği bir acil yardım hattını devreye soktu. İstanbul Valiliği ve ÇEV ortaklığında gerçekleşen proje için Avrupa Birliğinden fon alındı. Fon süresinin bitiminden sonra da Aralık Derneği ile birlikte kesintisiz olarak sürdürülen acil yardım hattı için başlangıçta 18 psikolog, avukatlar ve 96 polis eğitim gördü. Şu anda hatta altı uzman psikolog ve bir avukat çalışıyor. Yardım hattı, Türkiyede bir ilk olarak yedi gün 24 saat hizmet veriyor.

İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI
Hürriyet bu hizmeti şiddet gören çalışanları için de devreye sokarak, aile içi şiddete karşı mücadeleyi insan kaynakları politikası haline getirdi; şiddet gören çalışanlarının yanında, şiddet gösterenlerinse tam karşısında yer aldığını açıkladı.

Ünlü kadın şarkıcılardan şiddete karşı şarkılar: Güldünya Şarkıları

Hürriyet, Türkiyenin 13 ünlü kadın sesini, Acil Yardım Hattı konusunda farkındalık yaratmak ve hatta gelir sağlamak amacıyla bir araya getirdi ve Gündünya Şarkıları albümü yayınlandı. Gelir, Acil Yardım Hattına aktarıldı.

Albümde “Kadınlar Vardır” adlı şarkıyı, Sezen Aksu, Nilüfer, Aylin Aslım, Aynur, Rojin ve Zuhal Olcaydan oluşan koro söyledi. Onun dışında, Sezen Aksu Güldünya, Nazan Öncel Leyla, Nilüfer Hür Doğdum Hür Yaşarım, Zuhal Olcay Neyse, Funda Arar Dünden Sonra Yarından Önce, Şebnem Ferah Masum Değiliz, Aylin Aslım Karar Verdim, Rojin Sil Baştan, Şevval Sam Kibritçi Kız, Emel Müftüoğlu Adım Kadın, Ayten Alpman Ve Tanrı Aşkı Yarattı ve Aynur Qumrike adlı şarkıları seslendirdi.

Albümün konseri 9 Mart 2009 tarihinde İstanbul Maslak TİM Centerda yapıldı ve konserin geliri de Acil Yardım Hattına aktarıldı.

Hürriyet gazetesi Sosyal Projelerden sorumlu Kurumsal iletişim Müdürü Emel Armutçu, proje ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı…
Hürriyet Aile İçi Şiddete Son Kampanyasının kapsamı ve amacından bahseder misiniz?
Kaç yıldır aile içi şiddet projesini yürütüyorsunuz? Toplam kaç kadın size başvuru yaptı? Kurtardığınız kadın sayısını öğrenebilir miyiz? Proje ekibi ve çalışmalarınız hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz? Telefonları cevaplayan kişilerin yetkinlikleri konusunda bilgi verir misiniz? Bu kişileri nasıl seçiyorsunuz?
Proje başlamadan önce çok titizlikle seçildiler ve iki yılda çok deneyim kazandılar. Zaten hepsi psikoloji ve hukuk eğitimi almış kişiler. Ancak üstüne eğitimler aldılar. Telefonda nasıl konuşulur, nasıl yardım edilir, hatta diksiyon eğitiminden bile geçtiler. Şu anda Türkiyenin telefonda acil yardım konusunda en deneyimli ekibi onlar diyebilirim.

Mağdur kadınların sorunlarını uzun vadede çözecek yeteri kadar kadın sığınma evi olduğunu düşünüyor musunuz? Bu proje kapsamında bu konu ile ilgili çalışmalarınız olacak mı? Size yardımcı olmak için halkımızın üzerine düşen görevler var mıdır? Biraz bilgi verebilir misiniz? Şiddete mazur kalmış bir kadın size başvuru sonrası nasıl bir süreç ile yardım almaktadır?
Eğer durumu acilse karakola yönlendiriyoruz ya da karakolu onun adresine. Polis korumaya alıyor. Daha sonra işlemleri yapılıp bir sığınma evine yerleştiriliyor. Çocukları varsa onlar da koruma altına alınıyor. Sonra hukuki işlemleri başlıyor. Son zamanlarda başvurular arttı, sığınma evlerinin kapasiteleri az olduğu ve yer bulunamadığı için çok zorluk çekiyoruz. Gecenin bir yarısı, evine giderse dayak yiyecek, belki de öldürülecek bir kadına yer bulamamanın çaresizliğini anlatmak çok zor. O yüzden acil yeni sığınaklar açılsın diyoruz bir kez daha.

Okurlarımız ve şiddet gören kadınlar nerden bilgi edinebilirler, size nasıl başvurabilirler?
Daha fazla bilgi http://www.aileicisiddeteson.com adresinden edinebilir. Bize başvurmak için de 0212 656 96 96 nolu telefon aranabilir.

Kampanyanıza destek olmak isteyenler ne yapabilir?
Güldünya Şarkıları adlı albümü alarak hattımıza bir katkıda bulunabilir.

Aile içi şiddete son

Advertisements

Tag Cloud

%d bloggers like this: