sağlık, kadın, hastalıklar, cilt bakımı, sağllık haberleri, sağlık bilgileri, çocuk, pspikoloji

Mayo Klinik Diyeti

Eveeet şimdi başka bir diyetteyiz arkadaşlarım. Bu kadar diyet proğramı içinde bana hangisi uygun diye sormadan, tüm diyet gruplarını inceleyerek size en yatkın olanı bilgiler ışığında seçebilirsiniz.

* Öğünlerde, doyduğunuzu hissedene dek yiyebilirsiniz. Yani daha fazla yiyemeyeceğinizi hissedene dek. Yalnız diyette belirtilen her şeyi mutlaka yiyin. Çünkü yağı yakan, özellikle belirtilen bu besin karışımıdır. Yağ yakma işlemini başlatan greyfurttur.
* Kahveyi azaltın. Kahve, insulin dengesini etkiler ve yanma işlemini engeller. Yemek zamanında bir fincan içerek sınırlamaya çalışın.
* Öğün aralarında yemeyin. Eğer listedeki besinlerin tamamını yerseniz, acıkmadığınızı göreceksiniz.
* Yasak listesi: Soğan (kırmızı soğan yenebilir), patates, kereviz, pirinç, arpa, makarna, Meksika yemekleri, bezelye, mısır, kuru fasulye, muz, kuru meyvalar, dekstroz, glükoz, heksitol, maltoz, sakaroz, bal, früktoz, mısır unu, nişasta ya da kafein içeren tatlılar
* Yiyebilecekleriniz: Kırmızı soğan, kırmızı dolmalık biber, turp, salatalık, brokoli, yeşil soğan, ıspanak, lahana, marul, domates
* Meşrubatlar: Diyet ve kafeinsiz olduğu sürece istediğiniz meşrubatı içebilirsiniz.
* Bu diyet, yağ yapan lipit oluşumuna sebep olan şeker ve nişastaların kesinlikle tüketilmediği bir diyettir. Yağın kendisi, yağ yapmaz ve yağın yanmasına yardımcı olur. Bu nedenle yemeklerde tereyağ kullanabilirsiniz. Ancak tatlı, ekmek, beyaz sebzeler ya da tatlı patates yememelisiniz.
* Et, salata ve sebzelerin porsiyonlarını iki ya da üç katına çıkarabilirsiniz. İyice doyana kadar yiyin. Belirtilen öğünlerden ne kadar çok yerseniz, o kadar kilo verirsiniz. İlk 10 günde 4,5 kg verebilirsiniz. İlk 4 gün kilo kaybı olamayabilir ama beşinci günden itibaren vermeye başlarsınız. * Mutlaka su için.

Kahvaltı

Yarım greyfurt ya da suyu
en az 2 yumurta, istediğiniz şekilde pişirebilirsiniz.
en az 2 dilim pastırma
çay, kahve, su

Öğle

Yarım greyfurt ya da suyu
Salata (istediğiniz sosu koyabilirsiniz.)
Et, balık, tavuk ya da hindi (istediğiniz tarzda pişirebilirsiniz, ama ekmek yok) Su

Akşam

Yarım greyfurt ya da suyu
Et (istediğiniz şekilde pişirebilirsiniz ve istediğiniz miktarda balıkla değiştirebilirsiniz.)
Sebze (herhangi bir yeşil, sarı, kırmızı sebzeyi istediğiniz yağda pişirebilir ya da salata olarak yiyebilirsiniz.) Çay ya da kahve ya da su
Yatmadan önce atıştırmak için: Bir bardak domates suyu ya da yağsız süt.

Mayo Klinik Diyeti

Advertisements

Tag Cloud

%d bloggers like this: